Podstawowe właściwości mikrokrzemionki

biały pył krzemionkowy

Zastosowanie mikrokrzemionki ma wiele pozytywnych właściwości. Wpływa ona korzystnie na beton, poprawiając jego szczelność, ale nie tylko. Wysokiej jakości pyłem krzemionkowym można optymalizować zużycie cementu. Pozwala to znacznie poprawić właściwości betonu, co nie zawsze jest możliwe w przypadku wykorzystywania innych dodatków. W poniższym tekście omawiamy najważniejsze cechy charakterystyczne mikrokrzemionki. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Mikrokrzemionka jest nazywana również pyłem krzemionkowym. To wysokiej jakości materiał, który można dodawać do betonu. Pozwala optymalizować zużycie cementu i wiąże się z wieloma zaletami. Stosowanie mikrokrzemionki umożliwia przyśpieszenie procesu wiązania betonu, dzięki czemu można zoptymalizować proces produkcji np. prefabrykacji betonowej.

Co wyróżnia pył krzemionkowy?

Pył krzemionkowy ma nieocenione właściwości. Przede wszystkim prowadzi do przyspieszenia narastania wytrzymałości, a także umożliwia znaczne zwiększenie wytrzymałości końcowej betonu. Staje się on trwalszy oraz odporniejszy na różne uszkodzenia. Dzięki zastosowaniu mikrokrzemionki zyskuje też większą odporność na ściskanie, poza tym nie oddziałują na niego negatywnie woda, mróz czy ścieranie.

Zastosowanie mikrokrzemionki wiąże się ze znaczną poprawą różnych parametrów betonu. Pył krzemionkowy umożliwia sprawne uszczelnienie mikrostruktury zaczynu cementowego. Poza tym prowadzi do zwiększenia stabilności, a także spójności w mieszankach samozagęszczalnych. Mikrokrzemionka ma też właściwości zabezpieczające, m.in. chroni zbrojenie. Stanowi jeden z ważniejszych składników projektowania betonów wysokowartościowych. Jeśli zależy Ci na znacznej poprawie właściwości betonu, to zastosowanie wysokiej jakości pyłu krzemionkowego jest jak najbardziej zasadne.