Mikrokrzemionka to wysokiej jakości produkt, który doskonale sprawdza się jako dodatek do betonu. Nazywana jest również pyłem krzemionkowym. Powstaje w trakcie produkcji żelazokrzemu oraz krzemu. Szerokie możliwości zastosowania mikrokrzemionki sprawiają, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem. W poniższym tekście omawiamy, w jaki sposób pył krzemionkowy jest wykorzystywany w produkcji betonu. Poznaj jego najważniejsze zalety.
Istotnym składnikiem mikrokrzemionki są drobne cząsteczki. Jej dodanie do betonu znacznie poprawia jego właściwości. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób wykazuje zainteresowanie tym produktem. Jego działanie okazuje się bardzo korzystne.
Jak mikrokrzemionka wpływa na beton?
Zastosowanie mikrokrzemionki wiąże się z licznymi korzyściami. Przede wszystkim działa ona pozytywnie na właściwości mechaniczne betonu. Znacznie zwiększa szczelność i wytrzymałość na ściskanie, co jest trudne do uzyskania w przypadku innych dodatków. Poza tym pył krzemionkowy poprzez zwiększenie szczelności betonu powoduje, że ma on właściwości wodo- i chemoodporne. Dzięki niemu zmniejsza się też nasiąkliwość betonu, co ma bardzo duże znaczenie, np. przy produkcji prefabrykacji. Wykorzystanie mikrokrzemionki do betonu pozwala również na przyspieszenie narastania wczesnej wytrzymałości oraz optymalizację zużycia cementu.
Dodanie pyłu krzemionkowego prowadzi też do zwiększenia trwałości mikrostruktury zaczynu cementowego. Oprócz tego następuje poprawa stabilności i spójności w mieszankach samozagęszczalnych. Zastosowanie tego materiału umożliwia poprawę wodoszczelności, przepuszczalności, a także mrozoodporności. Właściwości mikrokrzemionki pozwalają zaprojektować beton do różnych specjalistycznych aplikacji.